معرفی مقالات شماره ششم فقه حکومتی (ویژه‌نامه گذار از نظام ریاستی به پارلمانی)

  • چهارشنبه, 13 شهریور 1398 06:35
  • بازدید 938 بار

دو فصلنامه علمی-ترویجی فقه حکومتی در شماره ششم خود به‌طور ویژه و در سطح پژوهشی، به بررسی امکان‌سنجی تبدیل نظام حکمرانی جمهوری اسلامی ایران از نظام نیمه ریاستی-نیمه پارلمانی(1)به نظام پارلمانی پرداخته است.

به گزارش مرکز پژوهشی مبنا، در این شماره که مقالات آن توسط اساتید برجسته و صاحب‌نظر حوزه و دانشگاه به رشته تحریر در آمده است، شش مقاله به بررسی دقیق موضوع و ارتباط آن با نظام ولایی جمهوری اسلامی ایران می‌پردازند.
اساتیدی همچون، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر سید سجاد ایزدهی (دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی)، دکتر خیرالله پروین (استاد تمام دانشگاه تهران)، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسین جوان آراسته (دانشیار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه)، دکتر علی‌اکبر گرجی ازندریانی (دانشیار دانشگاه شهید بهشتی)، دکتر علی مشهدی (دانشیار دانشگاه قم) و حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر ابراهیم موسی زاده (دانشیار دانشگاه تهران) نویسندگان مقالات این شماره هستند که در ادامه عنوان و لینک مقالات نامبردگان ذکر می شود.
• ظرفیّت‌سنجی امکان به‌کارگیری پارلمانتاریسم در جمهوری اسلامی ایران
• مجلس شورای اسلامی، مجلس برنامه‌ریز یا مجلس قانون‌گذار در قیاس با نظامی‌‌‌های ریاستی – پارلمانی
• میزان انطباق نظام‌های پارلمانی، ریاستی و نیمه‌ریاستی با نظام ولایی
• بازبینی نظام سیاسی ایران در پرتو تعاریف کلاسیک و نوین از نظام نیمه‌ریاستی
• الگویِ پارلمانیِ عقلانی‌شده؛ با نگاهی به حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران
• تحلیل فقهی-حقوقی تأسیس نظام پارلمانی در جمهوری اسلامی ایران

پاورقی

1-  با توجه اینکه در نظام حقوق اساسی جمهوری اسلامی در برخی موارد غلبه با پارلمان بوده و در برخی موارد قوه مجریه نسبت به پارلمان برتری دارد، به‌طور تقریبی نظام حقوقی ایران را می‌توان نیمه ریاستی-نیمه پارلمانی قلمداد کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گفتار نرم و خوب با مردم
قرآن : ... قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً ...  (سوره بقره، آیه 83)ترجمه: با مردم خوب و نرم سخن بگویید(هرکس که می خواهد باشد).حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : یا معاذ، اوصیک ... و لین الکلام ... (نزهه الناظر و تنبیه الخاطر، ص 30)ترجمه: رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) از سفارش هایی که معاذ بن جبل کرد وقتی او را به عنوان حاکم به یمن می فرستاد: به تو سفارش می کنم که با مردم، نرم و با مدارا سخن بگویی.

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید