آغاز پروژه پژوهشی آسیب‌شناسی توسعه‌نیافتگی فرهنگ بردباری و رواداری در روابط اجتماعی

  • دوشنبه, 17 شهریور 1399 05:02
  • بازدید 222 بار

پژوهش بررسی وضعیت فرهنگ بردباری و رواداری در روابط اجتماعی در مرکز پژوهشی مبنا آغاز شد

امروزه جامعه شاهد بروز انواع گوناگونی از خشونت هست که با نام خشونت نرم از آن یاد می‌شود (البته با نوعی تساهل). این نوع خشونت ابتدا از گفتگو آغاز می‌شود و اگر با آن مقابله جدی نشود. مسبب عواقب فاجعه‌باری خواهد بود. عدم تحمل، تهمت زنی و برچسب زدن در روابط اجتماعی ازجمله آسیب‌هایی هستند که می‌توانند ریشه در نابردباری و نارواداری مردم داشته و جامعه را دچار اختلال و عدم انسجام کنند. پرواضح است در چنین فضایی، جامعه اسلامی دیگر شاهد تحقق وفاق، انسجام ملی و سیاست جذب حداکثری و دفع حداقلی که از منویات مؤکد مقام معظم رهبری است، نخواهد بود.
مرکز پژوهشی مبنا آسیب‌شناسی عدم توسعه فرهنگ بردباری و رواداری در روابط اجتماعی را در دستور کار خود قرار داده و در نظر دارد براساس داده‌های به‌دست‌آمده، راهبردهای پیشنهادی برای رسیدن به نقطة مطلوب با شرح وظایف مسئولان و نهادها را ارائه دهد.
در این پژوهش که روش موردنظر مسئله محور راهبردگرا است ابتدا به بررسی تحقیقات و پژوهش‌های موجود در رابطه با مسئله بردباری و رواداری در فضای فرهنگی پرداخته می‌شود.
بعد از یافتن علل و موانع با کمک یافته‌های پیشین، از اساتید خبره نظرسنجی صورت گرفته و با مشخص شدن گره اصلی، برای به‌دست آوردن پاسخ مسئله به مصاحبه با کارشناسان برتر در این حوزه می‌شود. در خاتمه نیز براساس داده‌های به‌دست‌آمده، راهبردهای پیشنهادی به همراه شرح وظایف مسئولان و نهادها بیان می‌شود. خاطرنشان می‌شود این روش تلاش دارد تا در حد ممکن راهکارهایی را ارائه کند که متناسب با وضعیت موجود و به‌صورت برنامه‌ریزی هدفمند باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گفتار نرم و خوب با مردم
قرآن : ... قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً ...  (سوره بقره، آیه 83)ترجمه: با مردم خوب و نرم سخن بگویید(هرکس که می خواهد باشد).حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : یا معاذ، اوصیک ... و لین الکلام ... (نزهه الناظر و تنبیه الخاطر، ص 30)ترجمه: رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) از سفارش هایی که معاذ بن جبل کرد وقتی او را به عنوان حاکم به یمن می فرستاد: به تو سفارش می کنم که با مردم، نرم و با مدارا سخن بگویی.

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید