ارائه گزارش عملکرد دستگاه‌ها، در دومین جلسه هیئت اندیشه‌ورز اجتماعی و فرهنگی استان قم با موضوع حاشیه‌نشینی

  • دوشنبه, 05 شهریور 1397 21:31
  • بازدید 2748 بار

در دومین جلسه هیات اندیشه ورز اجتماعی و فرهنگی استان قم با موضوع حاشیه‌نشینی، سند راهبردی«کاهش طلاق و تحکیم بنیان خانواده در کشور با تاکید بر استان قم» که محصول دور قبلی این جلسات بود توسط مدیرعامل مؤسسه صراط مبین به معاون سیاسی، امنیتی استاندار ارائه شد.

  جناب آقای هاشمی، معاون محترم سیاسی، امنیتی استاندار نیز در این جلسه ضمن تشکر از تهیه سند راهبردی طلاق، دستگاه های متولی در حوزه حاشیه نشنیی را به همکاری با مؤسسه صراط مبین دعوت نمود و افزود: ما نیز قطعا سعی خواهیم کرد که در حد توان پشتیبانی مادی و معنوی را از این اتاق فکر داشته باشیم. در ادامه ارائه تعریف دقیق، جامع و مانع از حاشیه نشینی و سکونت گاه های غیر رسمی و توافق بر محدوده مناطق حاشیه قم به عنوان محور اول، و ارائه وضعیت اجتماعی مناطق حاشیه نشین از نظر آماری و توصیفی و شرح اقدامات انجام شده توسط دستگاه های اجرایی به عنوان محور دوم دستور جلسه قرائت گردید. پس از آن جناب آقای دکتر دشتی به تبیین شاخص های مناطق حاشیه شهر پرداخت که ایجاد و توسعه غیر استاندارد، کمبود، اختلال و ضعف محسوس خدمات شهری، پایین بودن نسبی میانگین سطح شاخص های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و تمایز کالبدی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و گاهی سیاسی با بافت های عمومی شهر از جمله آن ها بود. در ادامه این جلسه جناب آقای قاسمی، مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم نیز به بیان نظرات خود پیرامون تعاریف حاشیه نشینی پرداخت و پس از آن دبیرعلمی جلسات جناب آقای دکتر مقدم توضیحاتی پیرامون حاشیه‌نشینی ارائه کرد و تمرکز بر فقر فرهنگی را در بررسی این موضوع مؤثر دانست. نکته قابل توجه در این جلسه حضور فعال نمایندگان محترم نهادهای متولی در حوزه حاشیه نشینی از جمله معاونت عمرانی اداره کل راه و شهرسازی، رئیس اداره بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی، مدیرکل دفتر فنی و مدیرکل دفتر امور شهری شهرداری قم، معاونت فرهنگی اجتماعی سپاه علی بن ابیطالب (ع) بود که در میان اعضای ثابت اتاق فکر اجتماعی و فرهنگی استانداری قم به چشم می خورد. و تمامی اعضا به بیان نظرات خود در چارچوب دستورجلسه پرداختند. در نهایت تعریف واحدی از حاشیه‌نشینی مورد توافق اساتید قرار گرفت. همچنین دستگاه ‌ها آمار و اطلاعات موجود در این حوزه را به همراه گزارشی از عملکردشان ارائه کردند. پس از تکمیل، ساماندهی و تحلیل آمار و اطلاعات موجود در حوزه حاشیه‌نشینی این جلسات ادامه خواهد یافت.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

نگارخانه

نظر دادن

پیام هفته

گفتار نرم و خوب با مردم
قرآن : ... قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً ...  (سوره بقره، آیه 83)ترجمه: با مردم خوب و نرم سخن بگویید(هرکس که می خواهد باشد).حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : یا معاذ، اوصیک ... و لین الکلام ... (نزهه الناظر و تنبیه الخاطر، ص 30)ترجمه: رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) از سفارش هایی که معاذ بن جبل کرد وقتی او را به عنوان حاکم به یمن می فرستاد: به تو سفارش می کنم که با مردم، نرم و با مدارا سخن بگویی.

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید