مساله تحویل دهید/ راهبرد و راهکار علمی بگیرید

  • یکشنبه, 15 مهر 1397 07:10
  • بازدید 2177 بار

مدیر عامل موسسه صراط مبین گفت: هر نهاد، موسسه و سازمانی که مساله و مشکلی در زمینه فرهنگی - دینی داشته باشد، ما بدون شک با انجام پژوهش های لازم می توانیم راهبردها و راهکارهای حل آن را در اختیارش بگذاریم.

محمد تقی دشتی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت این موسسه از سال 90 گفت: فرهنگ دینی، آموزه های دینی و نهادهای دینی را دچار آسیب دیدیم به همین علت رفع این آسیب ها انگیزه ای شد تا موسسه صراط مبین را با همت اساتید و پژوهشگران حوزوی- دانشگاهی راه اندازی کنیم.
وی افزود: دین، فرهنگ دینی و نهادهای دینی همان زیربنای نرم افزاری است که امنیت استراتژیک نظام محسوب می شود و اگر دچار مخاطره جدی شود، مشکلات بسیاری در پی خواهد داشت.
مدیر عامل موسسه صراط مبین با بیان اینکه در ابتدا به صورت ترویجی شروع به فعالیت کردیم، عنوان کرد: از سال 93 به بعد موضوعات دین و نهادهای دینی، مردم سالاری دینی، حوزه و روحانیت را به اهداف خود اضافه کردیم.
آقای دشتی مسئله محوری،‌ حل مسائل دینی- فرهنگی نظام و توسعه مرزهای دانش در حوزه فقه اجتماعی و سیاسی را رویکرد نوین موسسه صراط مبین خواند.
به گفته وی،  مسئله شناسی و آسیب شناسی فرهنگی- دینی، ‌نگاه نظام وارگی به مسائل،  به کارگیری محققان دارای تحصیلات توأمان دانشگاهی و حوزوی، نگاه اجتماعی به آموزه های دینی با توجه به مبانی نظری حکومت اسلامی، از برجسته ترین تمایزهای این موسسه با دیگر موسسات است.
مدیر عامل موسسه صراط مبین بیان کرد: تعامل با نهادهای مختلف از اهداف این موسسه است که در این راستا طرح های مختلفی را به سفارش دفتر مقام معظم رهبری، شورای عالی انقلاب فرهنگی، دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی، شورای امنیت کشور و دیگر نهادهای فرهنگی و دینی انجام داده ایم.
آقای دشتی از همکاری این موسسه با استانداری قم هم خبر داد و گفت: مدیریت اتاق فکر فرهنگی- اجتماعی استانداری قم بر عهده این موسسه است و سعی می کنیم در جلسات مختلف علاوه بر بیان مشکلات، راهکارها و راهبردهای مختلف را در اختیار دستگاه های مختلف قرار دهیم تا از مشکلات موجود کاسته شود.
وی اجرای طرح سالنامه بررسی وضعیت دین و مذهب در کشور، نظام واره مسائل دینی- فرهنگی، نظام واره مردم سالاری دینی،‌ آسیب شناسی فرهنگی- دینی کشور به صورت مسأله محور و در قالب مجله افق مکث، مبانی نظری حکومت اسلامی با انتشار دوفصل نامه فقه حکومتی، آسیب شناسی مردم سالاری دینی،‌ پیش نویس سیاست های کلی نظام  در سه حوزه امر به معروف، جامعه اسلامی، دولت اسلامی به سفارش دفتر مقام معظم رهبری را از پروژه های کلان این موسسه برشمرد.
مدیر عامل موسسه صراط مبین ادامه داد: از دیگر پروژه های کلان موسسه صراط مبین ایجاد نظام واره مسائل حوزه و روحانیت است که در دست اقدام می باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه در خصوص محصولات مختلف موسسه هم گفت: انواع گزارش راهبردی و سند راهبردی،‌ هشدارهای دینی - فرهنگی ، مجلات مختلف همچون فقه حکومتی و افق مکث، عناوین متعدد از کتاب های منتشر شده از جمله فعالیت های این موسسه در طول این سال ها است.
وی افزود:‌ در روند تحقیق و پژوهش در این حوزه ها10 پژوهشگر با تحصیلات عالیه دانشگاهی و حوزوی در موسسه به صورت دائم حضور دارند. علاوه بر این پژوهشگران،‌ محققان و نخبگان زیادی از سراسر کشور با ما همکاری دارند.
مدیر عامل موسسه صراط مبین با اشاره به اینکه ما می توانیم خلا موجود در آسیب شناسی دینی- فرهنگی کشور را جبران کنیم، گفت:‌ ما به هر نهادی که مساله ای را مطرح کند، راهبرد و راهکار علمی و اجرایی را به دور از شعار زدگی ارائه می کنیم چرا که این موسسه تنها به پژوهش های کتابخانه ای توجه ندارد بلکه به پیمایش و مطالعات میدانی هم توجه دارد.
آقای دشتی در انتها از بی توجهی برخی نهادها و سازمان ها به راهکارهای موجود گلایه کرد و افزود: متاسفانه راهکارهای موجود به صورت جدی اجرایی نمی شود و نمی دانیم گیر کار کجاست که نهادهای فرهنگی توان اجرای راهکارهای حل مسأله را ندارند.
در انتهای این نشست از کتاب آسیب شناسی مردم سالاری دینی رونمایی شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نگارخانه

نظر دادن

پیام هفته

گفتار نرم و خوب با مردم
قرآن : ... قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً ...  (سوره بقره، آیه 83)ترجمه: با مردم خوب و نرم سخن بگویید(هرکس که می خواهد باشد).حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : یا معاذ، اوصیک ... و لین الکلام ... (نزهه الناظر و تنبیه الخاطر، ص 30)ترجمه: رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) از سفارش هایی که معاذ بن جبل کرد وقتی او را به عنوان حاکم به یمن می فرستاد: به تو سفارش می کنم که با مردم، نرم و با مدارا سخن بگویی.

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید