برگزاری دهمین نشست نظریه دولت اسلامی در مرکز پژوهشی مبنا

  • شنبه, 28 تیر 1399 01:50
  • بازدید 754 بار

نشست دهم نظریه دولت اسلامی با حضور اساتید حقوق عمومی اسلامی و پژوهشگران مرکز پژوهشی مبنا در تاریخ 24 تیرماه 1399 برگزار گردید. 

دهمین نشست نظریه دولت اسلامی با ارائه حجت الاسلام و المسلمین دکتر ارسطا و با حضور اساتید حقوق عمومی جناب آقایان دکتر جوان آراسته، حبیب‌نژاد، موسی زاده، دشتی و پژوهشگران مرکز پژوهشی مبنا در حوزه علوم سیاسی و حقوق عمومی آقایان دکتر هاشمی نسب، گلپایگانی و حجت الاسلام مهدی فر برگزار شد.
این نشست با دو محور ذیل برگزار گردید:
1- واکاوی نظریات برخی از معاصرین در زمینه فقه و دولت مدرن که با اظهار نظر و بحث و گفتگوی اساتید حاضر در نشست همراه بود و به نقطه ضعف و قوت نظریات موجود پرداخته شد. از این رهگذر نکاتی که می‌بایست در نظریه دولت اسلامی مورد توجه و تأکید قرار بگیرند بررسی شدند.
2- ارایه بحث نسبت «عرصه عمومی و شوری» توسط جناب آقای دکتر ارسطا؛ در این بخش استاد ارسطا به تبیین مؤلفه‌های تشکیل دهنده عرصه عمومی و نسبت آن با حوزه‌های شرع و عرف پرداختند تا جایگاه عرصه مذکور بدین تریتب تبیین گردد. در ادامه نیز حجت الاسلام و المسلمین ارسطا در مقام امکان انطباق عرصه عمومی با مفاهیمی متناظر در فقه اسلامی برآمدند و در نتیجه آن‌را نه از امور حسبیه و مشورت بلکه ضمن بیان استدلال فقهی آن‌را قابل انطباق با «شوری» دانستند. در آخر نیز ایشان برخی از آثار مترتب بر این دیدگاه را در حوزه حکمرانی مانند قانون گذاری در این قبیل امور را برشمردند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

پیام هفته

مدارا با مردم
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :إِنَّ الانبياءَ إِنَّما فَضَّلَهُمُ اللّه  عَلى خَلقِهِ بِشِدَّةِ مُداراتِهِم لأَعداءِ دينِ اللّه  و َحُسنِ تَقيَّتِهِم لأَجلِ إِخوانِهِم فِى اللّه ؛خداوند از اين رو پيامبران را بر ديگر مردمان برترى داد كه با دشمنان دين خدا بسيار با مدارا رفتار مى كردند و براى حفظ برادران همكيش خود نيكو تقيه مى كردند.بحارالأنوار(ط-بیروت) ج72، ص401، ح42

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید