حق دین‌داری به‌مثابه حق - مصونیت؛ راهکار مؤثر برای مقابله با توهین‌کنندگان به اسلام و پیامبر در مجامع حقوقی و بین‌المللی

  • شنبه, 10 آبان 1399 13:09
  • بازدید 384 بار

رئیس مرکز پژوهشی مبنا با خبرگزاری «حوزه» در خصوص راهکارهای محکومیت توهین به اسلام و پیامبر (ص) در مجامع حقوقی و بین‌المللی گفت‌وگو کرد.

دکتر محمدتقی دشتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه، با اشاره به توهین اخیر رئیس‌جمهور فرانسه به ساحت مقدس حضرت محمد صلی‌الله علیه‌و‌آله گفت: متأسفانه توهین به مقدسات مسلمانان اسلامی سابقه زیادی دارد.
وی در بررسی دلایل چنین رفتارهایی از سوی غربی‌ها گفت: آن‌ها نسبت به اسلام سه کار می‌کنند که شامل توهین، تمسخر و اسلام هراسی است؛ این پروژه‌ها بعد از جنگ‌های صلیبی که غربی‌ها شکست خوردند در پیش‌گرفته شد.
رئیس مرکز پژوهشی مبنا گرایش گسترده غربی‌ها به دین اسلام را مهم‌ترین عامل در بروز چنین توهین‌هایی نسبت به اسلام و مسلمانان دانست و گفت: بر اساس آمار رسمی، از سال ۱۹۰۵ تا ۲۰۰۵ میلادی تعداد مسلمانان اروپا از پنج میلیون نفر به پنجاه میلیون رسیده است؛ این رویه به‌سرعت در حال رشد بود تا جایی که پیش‌بینی می‌کردند تا سال ۲۰۵۰ میلادی، اکثریت جامعه اروپایی را مسلمانان تشکیل دهند. در چنین شرایطی، با توجه به حاکمیت سیستم دموکراسی رایج در غرب، مسلمانان اروپا را بدون خونریزی فتح خواهند کرد.
وی افزود: استکبار برای جلوگیری از این کار، در عرصه اسلام هراسی، القاعده، داعش و... را تولید و تربیت کرد. متأسفانه استکبار با چنین کاری، موفقیت‌هایی هم به دست آورد تا جایی که بر اساس پژوهشی، بعد از ماجرای داعش، میزان گرایش اروپاییان به اسلام کاهش‌یافته است.
دشتی تمسخر و توهین را اقدامی برای تقدس زدایی از اسلام عنوان کرد تا به این وسیله دیگر کارهای خود را راحت‌تر دنبال کنند.
وی گفت: آن‌ها می‌خواهند مسائل را عادی نشان دهند که حضرت محمد صلی‌الله علیه‌وآله، انسانی عادی بوده است تا در مسیر اهداف خود، راحت‌تر حرکت کنند. چنین رفتارهایی، تجربه نشان داده و تحلیل این است که موجب توسعه شناخت مردم جهان از اسلام و حضرت محمد صلی‌الله علیه و آله می‌شود، ایشان در همین راستا افزود: ممکن است این توهین الآن اثراتی داشته باشد، ولی درمجموع این سؤال در اذهان افراد آزاداندیش پیش می‌آید که چرا رسانه‌ها و یا دولت‌مردان چنین رفتارهایی را نسبت به اسلام در پیش‌گرفته‌اند و سؤالات زیادی در میان مردم جهان نسبت به شخصیت پیامبر ایجاد می‌شود. تجربه نشان می‌دهد که در غرب، کسانی که با قرآن آشنا می‌شوند، یا مسلمان می‌شوند و یا شیفته اسلام می‌شوند.
کارشناس حقوق عمومی درباره این‌که چرا ما مسلمانان موفق نشدیم به لحاظ حقوقی جلوی چنین رفتارها و توهین‌هایی را بگیریم؟ گفت: در مقابل چنین جسارت‌ها و توهین‌ها به اسلام و حضرت محمد صلی‌الله علیه و آله، ما مسلمانان احساساتی می‌شویم، تجمعات و راهپیمایی‌های اعتراضی به راه می‌اندازیم  اما چرا با این کار، آن‌ها در مجامع بین‌المللی محکوم نمی‌شوند؟
به عقیده ایشان برای پاسخ به این سؤال، باید نظریه حق دین‌داری را مطرح و پیگیری کرد. مشکل اینجاست که در اسناد حقوق بشری جهان، دین‌داری، آزادی محسوب می‌شود. آزادی مذهبی و آزادی تغییر مذهب. درحالی‌که بسیاری از حق‌ها، امنیت محسوب می‌شود و حق مصونیت دارد؛ مانند، حق حیات که گفته‌شده که کسی حق تعدی به آن را ندارد، امنیت مسکن که گفته‌شده کسی حق ورود به مسکن افراد را ندارد، حق امنیت بر حیثیت که کسی حق ندارد به آن توهین کند و...، این‌ها در اسناد حقوق بشری وجود دارد؛ اما در اسناد حقوق بشری، دین‌داری را آزادی تعریف کرده‌اند، نه امنیت. چون خودشان دنبال دین نیستند و آزادی دین‌داری به نفع آن‌هاست.
رئیس مرکز پژوهشی مبنا تصریح کرد: دین‌داری از مقوله دارایی است؛ مثل حیثیت، معنویت، مالکیت، حیات، مال، مسکن، حقوق و...، در چنین شرایطی چطور داشتن دین جزو امنیت من نباشد و از تعرض مصون نگردد؟
وی بابیان این‌که در نظام جهانی، حقوقی مانند آزادی بیان، جزو حقوق بنیادین است و هر حقی که با آن تقابل کند، محکوم است و باید کنار برود، غیر از امنیت، گفت: بر اساس این قانون، شما با آزادی بیان نمی‌توانید امنیت، حیات و حیثیت کسی را از او بگیرید.
پژوهشگر حوزه حقوق با ارائه راهکاری در این عرصه گفت: در مقاله‌ای با هشت دلیل موردقبول غربی‌ها، این مشکل را حل کرده‌ایم، نخستین دلیل، تقرب ماهوی دین‌داری به دارایی است. در هر نظام حقوقی، هرچه دارایی باشد، جزو امنیت‌ها و حق مصونیت دارد و باید مصون از تعرض باشد.
راهکار دوم این‌که در نظام حقوق بشر غرب، حیثیت و شخصیت انسانی در اعلامیه جهانی ۱۹۷۸ از تعرض مصون است. ما در این مقاله ثابت کردیم که دین‌داری ارتباط مستقیم با هویت و شخصیت و حیثیت انسانی دارد. این تئوری اثبات‌شده است که دین‌داری جزوی از هویت و شخصیت و حیثیت انسانی است. در چنین شرایطی چرا دین نباید مصون باشد؟
رئیس مرکز پژوهشی مبنا درباره راهکاری دیگر اظهار داشت: غربی‌ها قاعده‌ای دارند که بر اساس آن، توهین به مسیح و مسیحیت ممنوع است. در انگلستان که خط قرمز است و در دیگر کشورهای غربی هم این‌گونه است و به‌عنوان جرم شناخته می‌شود. اگر ما استدلال کنیم که برای خودشان وجود داشته باشد، چرا برای ما وجود نداشته باشد، می‌توانیم گامی مهم در این مسیر برداریم.
ایشان بابیان اینکه باید در مجامع حقوق بشری و مجمع سازمان ملل این‌ها را به تصویب برسانیم، تصریح کرد: تلاش داریم این نظریه و مقاله را به‌عنوان بیانیه حقوقی به ستاد حقوق بشر و قوه قضائیه و امور خارجه بدهیم.
دکتر محمدتقی دشتی در پایان رئیس‌جمهور فرانسه را انسانی پلید و دارای انحرافات اخلاقی دانست و گفت: فرانسه اخیراً سودای رهبری اروپا را در مقابل آلمان در سر دارد و تلاش می‌کند خود را به‌عنوان مهد حقوق بشر اروپا نشان دهد و ازاین‌رو در این عرصه ورود کرده است. به امید خدا مورد خشم مسلمانان و خداوند قرار می‌گیرند و دین اسلام رشد خواهد یافت.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

مدارا با مردم
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :إِنَّ الانبياءَ إِنَّما فَضَّلَهُمُ اللّه  عَلى خَلقِهِ بِشِدَّةِ مُداراتِهِم لأَعداءِ دينِ اللّه  و َحُسنِ تَقيَّتِهِم لأَجلِ إِخوانِهِم فِى اللّه ؛خداوند از اين رو پيامبران را بر ديگر مردمان برترى داد كه با دشمنان دين خدا بسيار با مدارا رفتار مى كردند و براى حفظ برادران همكيش خود نيكو تقيه مى كردند.بحارالأنوار(ط-بیروت) ج72، ص401، ح42

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید